Mid Season Sale | Säästa kuni 50% →
10 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Betoonist kaunistused: Valmista ise lillepotte, vaase ja muid kaunistusi

Kas Sulle meeldivad betoonist kaunistused, mööbel ja tarvikud? Vaata, kuidas neid ise valmistada. Meil on Sulle palju näpunäiteid. Võib-olla on Sul kogu materjal kodus juba olemas, seega saad juba täna hõlpsalt alustada.
Erinevatest betoonisegudest saad valmistada klaasialuseid, lillepotte, kausse ja vaase.

Erinevatest betoonisegudest saad valmistada klaasialuseid, lillepotte, kausse ja vaase.

Hangi vajalikud betoneerimise materjalid

Kõigepealt kirjutame midagi materjalidest ehk betoonist endast, aga ka vormidest. Saad neid valmiskujul osta, ise valmistada või kasutada sõna otseses mõttes mis tahes jäätmeid.

Betoon

Betooni segame majatöödest üle jäänud koti sisust. See on tavaline betoonisegu. See sisaldab juba õiges vahekorras tsementi ja liiva, nii et pead vaid vett lisama. Betoonisegu jaoks võid kasutada ka tsementi + liiva vahekorras 1:3.

Vormid

  • Betooni jaoks on vaja vormi, sellega ei saa töötada nagu keraamilise saviga, sellel on hoopis teised omadused. Betoon valatakse, see kohandub suurepäraselt vormi kujuga – mida siledam on pind, seda ühtlasem on tekkiv betoon. Vorm on kõige parem valmistada plastikust, hoia erinevaid jogurti-, juustu- ja võib-olla ka jõulutulede kandilisi karpe alles (vaasi kirjeldus allpool).
  • Vormi saad osta ka poest, proovi küsida kunstitarvete osakonnast. Alternatiivina hoia silm peal erinevatel plastkausside ja anumate allahindlustel, sealt võid leida ka mõnusa vahendi, mis sobib vormiks.
  • Teine võimalus on mõnest plastmaterjalist valmistamine – vanad plaadid, tarvikud mudelite valmistajatele. Joonista kuju, lõika välja ja pane kleeplindiga kokku. Siis saad sellist vormi mitu korda kasutada.

Millist vormi mitte kasutada?

  • Näiteks klaas ja metall kipuvad betooni külge kleepuma, seega ei soovita me selliseid materjale.
  • Me ei soovita ka pappi/imavat materjali – see imab vett, mis siis tahkumisel puudu jääb. Tulemuseks on murenev/halb betoonitükk. Betooni tardumine on keemiline reaktsioon, kus vesi on hädavajalik.
Kasuta suure betoonist taimekasti jaoks plastämbreid ja muid mahuteid.

Kasuta suure betoonist taimekasti jaoks plastämbreid ja muid mahuteid.

Muud betoneerimise tööriistad

  • Konteiner betooni segamiseks - see võib olla suur ämber, ühesõnaga midagi, kus saab segu mugavalt segada. Plastikust ämber on ka suurepärane, sest sealt saab kuivanud jäägi järgmisel päeval mugavalt välja lüüa. Ära pese vorme kraanikausis ega vala prügikasti!
  • Õli ja kaitsekindad.
  • Midagi segamiseks - mõni kasutab vana mikserit või trelli – aga ole siinkohal ettevaatlik, kui segad väiksemat kogust, saad seda teha käsitsi.
  • Liim, võimalik, et kuumsulatuspüstol vormide reguleerimiseks ja lõikur/nuga.
  • Segamispulk, anum betooni kühveldamiseks, sirge joonlaud joondamiseks.

Betoonisegu segamine

  1. Vala ämbrisse 4 osa betoonisegu ja 1 osa vett. Hinda kogust olemasolevate vormide suuruse järgi. Soovitame mõne vormi rohkem varuda, et neidpuudu ei jääks. Kui soovid kasutada oma liiva ja tsemendi segu, on vahekord 3 osa liiva, 1 osa tsementi, 1 osa vett.
  2. Sega hoolikalt, et segu oleks ühtlane. Iga kuiva tükki tuleb veega leotada. Väiksemat betoonikogust saad käsitsi segada. Seejärel saab betooni vormi valada.
1

1

2

2

Alused ja ehtekausid

  1. Need on kunstitarvete vormid. Need on valmistatud silikoonist, neid saab korduvalt kasutada ja neid saab kergesti kivistunud betooni küljest eemaldada. Vala neisse betoon.
  2. Alustel on õhuke kõrgendatud serv ja betoon ei peaks iseenesest igale poole valguma. Seetõttu proovisime seda sinna käsitsi panna.
  3. Silu tulemust näiteks sirge joonlauaga.
  4. Kui Sa ei soovi õhumulle, koputa need välja.
Nõuanne. Kui aga soovid mulle, ei pea Sa neid välja koputama.

Betoonist vaasi valmistamine

  1. Kandilise vaasi vormina kasutasime kasti, ja jogurtiklaasi. Kasutasime meelega klaasi, sest see jääb vaasi sisse ka peale kuivamist. Tänu sellele on vaas koheselt kasutusvalmis, et saaksime sinna vett valada.
  2. Panime vaasi plastkarbi keskele, tagurpidi (saadud vaas on ka tagurpidi. See on meelega, et vaasi ülaosa oleks ka ilusti sile.)
  3. Määri vorm õliga. Tee seda väga kergelt, et Sul ei jääks betoonile õlijälgi.
  4. Vala betoon ettevalmistatud vormi. Mõnusalt tasapisi, algul ümber klaasi, siis peale, ideaalis vähemalt 1 cm kõrgemale. Kui oled vormi täitnud, torka see kergelt puupulgaga läbi. See vabastab vaasi mullidest ja tagab, et betoon on kõikjal – mõned vormid, millel on erinevad kitsad süvendid, ei pruugi betooni sisse pääseda. Lase vähemalt 2 päeva taheneda, seejärel tõmba välja ja kasuta kandilise vaasi või istutusalusena.
1

1

2

2

3

3

4

4

Betooni lõpptöötlus

  • Saad oma tooted vormidest välja võtta kõige varem 24 tunni pärast (parem 48 tunni pärast). Ära tee seda varem, betoon vajab aega, see võib mureneda või puruneda.
  • Mõnda tükki on lihtsam eemaldada, teiste puhul tuleb kasutada nuga ja vormi lõigata.
  • Lihvi pind/põhi liivapaberiga. Liigu alt jämedama osa poolt peenemale, Sa ei pea siledat pinda ennast häirima.
  • Kleebi lillepottidele, vaasidele ja kaussidele vildist või kummist rattad või ribad, et Sa oma mööblit ei kahjustaks.
Nõuanne: võid betooni kaunistada ka värviga (näiteks akrüüliga). Piisab ainult osade kohtade värvimisest. Kui värvid kogu kaunistuse ära, kaotad betooni välimuse.
Ehete ja nipsasjade jaoks võid kasutada betoonaluseid.

Ehete ja nipsasjade jaoks võid kasutada betoonaluseid.

Akrüülvärvi detailidega saad betoontooteid kaunistada.

Akrüülvärvi detailidega saad betoontooteid kaunistada.

Veel näpunäiteid ja nippe, mis ja kuidas betooniga teha

  • Ära vala mitte kunagi ülejääke prügikasti. See võib ummistuda, sest betoon kivistub ka niiskes keskkonnas/vee all (veel paremini). Jäta ülejäägid konteinerisse, purusta need järgmisel päeval õrnalt ja saad neid kasutada suurema betooniprojekti täiteainena.
  • Kui oled betoneerimisest huvitatud, hoia silmad lahti. Sest Sa ei näe mitte ainult ideid, mida enda ümber luua, vaid leiad ka palju vorme selle hulgast, mille ära viskad.
  • Alguses proovi betooniga põhitööd, kuidas see töötab, kuivab ja kuidas seda töödeldakse. Hiljem saab katsetada ja näiteks väikese vaasi või muu klaasitüki betooni sisse valada.
Valmista tavalisest plastikust veepudelist vaas.

Valmista tavalisest plastikust veepudelist vaas.