Mid Season Sale | Säästa kuni 50% →
10 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Suveks valmistumine: karaski retsept ja laua kaunistamise ideed

Jaanipäev on traditsioonidest tulvil püha, milles kõige eredamalt avalduvad muistsete eestlaste viljeletud tavad, mis on säilinud tänapäevani. Süüdatakse lõke, otsitakse sõnajalaõit ja lauldakse rahvalaule. Traditsioonidest puudust ei tule, seega oleme selles artiklis kokku kogunud peamised asjad, mille eest tuleks hoolt kanda, et tähistamine õnnestuks.

Naturaalsed toonid ja materjalid

Jaanipühade ajal pöörduvad eestlased tagasi iidsete ja tõestatud väärtuste juurde, mida meie esivanemad traditsiooniliselt kasutasid. See on püha, mille puhul eestlased mitte ainult ei lähe loodusesse, vaid kasutavad laua kaunistamiseks ja peomeeleolu loomiseks samuti looduslikke värve ja materjale.

Suvise pööripäeva ajal ei saa läbi ilma vanaema kaasavarast päritud traditsioonilise linase laudlinata. Kui aga laudlina pole säilinud, saab selle ka alati muretseda!

Lauakaunistused

Rõõmsama meeleolu saavutamiseks võite pidulauda täiendada looduse tooni küünlajalgade ja nende juurde sobivate küünaldega, mille leek aitab ka sääski peletada.

Naistepuna on tuntud oma tervendava ja maagilise jõu poolest, seega kaunista laud kindlasti naturaalsetes toonides savi- või keraamilise vaasiga.

Jaani karaski ehk odraleiva retsept

Juba iidsetest aegadest peale ei ole eestlaste jaanilaualt tohtinud puududa ka üks korralik odrajahu-keefirikarask. See saab erilise väärtuse, kui karask on valmistatud kohapeal autentse retsepti järgi.

Selleks, et saaksite oma külalisi ka isetehtud karaskiga üllatada, oleme koostanud väga lihtsa retsepti.

Teil on vaja:

  • 300g odrajahu;
  • 1 tl soola;
  • 1 sl suhkrut;
  • 2 tl söögisoodat;
  • 1 suur või 2 pisikest muna;
  • 500 ml keefirit.
Soovi korral lisada peotäis röstitud seemneid ja pähkleid või 1 sl kuivatatud ürte.

Kuidas karaskit valmistada?

1. Mõõda kuivained kaussi ja sega korralikult läbi.

2. Lisa sekka muna ja keefir ning sega tainas kiirelt ühtlaseks. Kui soovid, pane juurde ka seemneid, pähkleid või ürte – mida parasjagu kapis on.

3. Kalla tainas küpsetuspaberiga kaetud leiva- või keeksivormi, raputa peale veidi seemneid ning küpseta pätsi 200 kraadi juures (ilma pöördõhuta) 45–50 minutit, kuni karask on pealt helekuldne ja läbi küpsenud.

4. Lase valmis karaskil paar minutit vormis jahtuda, seejärel jahuta seda edasi restil.

Kärmelt ahju! Keefir ja sooda hakkavad kokku puutudes kohe reageerima. Seetõttu pane ahi soojenema juba enne taina tegemist, et saaksid karaski võimalikult kiirelt pärast kokkusegamist ahju tõsta. Karask valmib ühe tunniga!

Jaanipäeva piduliku laua kujundus

Seda püha pole võimalik ette kujutada ilma puitelementideta – saate lauda täiustada tamme-, bambusest või muust puidust valmistatud taldrikualuste, suupistetaldrikute ja maitseainenõudega. Lauale erilise aktsendi andmiseks võib elemente sobitada ka loodusmotiividega, näiteks lilledega salvrätikud, mis meenutavad naistepuna ürti.

Jaanipäeva traditsioonid

Pikka aega on räägitud, et jaanipäeva õlu sümboliseerib head viljasaaki, nii et ilma traditsioonilise jaani karaskita, ei tohi jaanipäeval kindlasti puududa ka õllekruusid.

Juustu- ja suupistevaagen pärast hommikust suplust

Iidne eestlaste uskumus ütleb, et kui päike tõuseb, tuleb jaanihommikul ujuma minna, sest siis on vesi maagiliste omadustega – annab jõudu, energiat ja tervist. Kindlasti valmistage ette soe tekk ja ka juustu- ja suupistevaagen , et pärast korralikku ujumist end soojendada ja nälga kustutada. Selleks saab kasutada juba laua sisse ehitatud puidust plaate.