Vaibad nüüd kuni 50% allahindlusega | Hinnad alates 8,40€ →
Kokkamise ja einestamise tooted kuni 30% soodsamalt | Säästa juba täna →
10 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Kvaliteetne uni saab alguse madratsist: kuidas valida see õige?

Kas tead, mis on tervisliku ja mugava une aluseks? Saladus ei ole kõige kvaliteetsemas ega kalleimas voodis, nagu paljud arvavad. Tegelikult oleneb see madratsist – see on kõige olulisem asi, millele magamistuba sisustades tähelepanu pöörata. Anname nõu, milliste kriteeriumite järgi valida just Sulle sobiv madrats.

Madrats vastavalt vanusele

Laste jaoks on parim keskmise kõvadusega madrats, mis pakub lapse arengul talle tervislikku tuge. Vanusega aga tunneb inimene end tavaliselt mugavamalt pehmemal madratsil, mis sobib paremini tundlikele liigesepiirkondadele. Vanematel inimestel soovitame valida kõvemad madratsid, mis hõlbustavad voodist tõusmist.

Madrats vastavalt magamisasendile

Madratsi valikul saad arvestada ka asendiga, milles suurema osa ööst magad. Madrats peaks Sind toetama, eriti neist piirkondadest, kus see kõige enam survet avaldab, s.t. abaluudest, õlgadest, puusadest ja kandadest.

Selili magamine

Madratsi tüüp: kõva

Kõvem madrats jaotab Sinu raskust õigesti ja tagab selgroo tasakaalu. Sa ei pea muretsema, et puusad vajuvad madratsi sisse ja siis ärkad seljavaluga.

Kõhuli magamine

Madratsi tüüp: pehme kuni keskmise kõvadusega

Selline magamisasend avaldab madratsi üksikutele aladele rohkem survet. Kõige enam on pinges õlgade, puusade ja põlvede piirkond, mistõttu peab madrats piisavat tuge pakkuma.

Külili magamine

Madratsi tüüp: eriti pehme või pehme

Seda tüüpi madratsil on horisontaalne asend ja see kohandub kergesti Sinu kehaga.

Sage kehahoiaku muutus

Madratsi tüüp: keskmiselt kõva

Kui Sa öösiti pidevalt magamisasendit muudad ja ümber pöörad, võib madrats olla liiga kõva. Soovitame valida pehme või keskmise kõvadusega madratsi, mis sobib igat tüüpi magamisasendite jaoks.

Kahepoolsed madratsid, mitte ainult kahekesi magamiseks

Kahepoolse madratsi mõlemal küljel on eri tüüpi materjal või sama materjal, kuid erineva tihedusega. Tavaliselt on madratsi üks pool pehmem ja teine ​​pool kõvem. Kui kasutad madratsi mõlemat poolt, pikendad madratsi eluiga, seda regulaarselt ümber pöörates.

Osta kaheinimesevoodi jaoks kaks 90 cm laiust madratsit. Sinu partneril on tõenäoliselt Sinust erinev kaal ja vajadused ning nii olete mõlemad rahul. Ka kaks madratsit muudavad igapäevaelu lihtsamaks, kuna neid saab kergemini ümber pöörata.

Lastemadratsid

Lapsele madratsit valides arvesta tema vanust. Memory foam ja tsoonimadratsid ei sobi eelkooliealistele lastele. Tervislikuks kasvuks sobib kõige paremini 10–15cm kõrgune tugevam madrats. Veendu, et madrats oleks hingav. Puhastamise hõlbustamiseks osta sobiv kaitsekate.

Futon madratseid tuleb regulaarselt tuulutada, kuna need imavad palju niiskust.

Kahepoolse madratsi mõlemal poolel on erinev materjal.

Madratsi kõvadus ja koormus

✔️ Kõige olulisem parameeter madratsi valikul

Madratsi valimisel on oluline valida õige kõvadus. Tõenäoliselt ei vali Sa madratsit pelgalt jäikuse järgi, kuid see aitab Sul teha parima võimaliku otsuse. Magamise ajal peaks madrats vajuma ainult sealt, kus tekib surve (peamiselt abaluudes, õlgades ja puusades).

Kõvemad madratsid sobivad suurema kaaluga inimestele, pehmed aga väiksema kaaluga inimestele. See oleneb aga Sinu tunnetusest – keegi ei saa Sinust paremini kindlaks teha, kas Sul on mugavam kõvemal või pehmemal madratsil.

Eriti pehmed madratsid

  • Kuni 70 kg
  • Ideaalne külili magamiseks
  • Sobib liigesevaluga inimestele

Need madratsid on inimkehaga kõige kergemini kohanduvad, seega kaitsevad need eriti eakaid lamatiste tekke eest. Need madratsid ei sobi aga suurema kehakaaluga inimestele, kuna madrats on väga painduv, põhjustades seega seljavalusid. Samuti peaksid liikumispuudega ja püstitõusmisraskustega inimesed valima veidi kõvema madratsi.

Pehmed madratsid

  • 70–100 kg
  • Ideaalne külili või kõhuli magamiseks
  • Sobib aktiivsematele inimestele ja pensionäridele

Need madratsid on pehmed, kuid samas pakuvad selgroole piisavat tuge. See on eriti populaarne kuni 100 kg kaaluvate naiste ja meeste seas, kes regulaarselt treenivad.

Keskmise kõvadusega madratsid

  • 70–100 kg
  • Ideaalne külili magajatele või neile, kes vahetavad sageli magamisasendit
  • Hea lahendus kaheinimesevoodi jaoks

See on üks populaarsemaid madratsitüüpe. Tegu on kõvaduse poolest keskmise madratsitüübiga, seega sobib see erinevatele kaalukategooriatele. Madrats tagab tasakaalu meeldiva pehmuse ja terve keha toe vahel.

Kõvad madratsid

  • Üle 110 kg
  • Ideaalne selili magamiseks
  • Sobib pigem meestele

Tänu nende madratsite tihedusele on tagatud täiuslik tugi. Need madratsid sobivad nii suurema kehakaaluga inimestele kui ka lastele.

Eriti kõvad madratsid

  • Üle 150 kg
  • Ideaalne selili magamiseks
  • Sobib pigiem meestele

Need madratsid on mõeldud neile magajatele, kes vajavad tugevamat madratsit, vastasel juhul ei saa nad hästi magada. Tavaliselt on need valmistatud väga vastupidavast polüuretaanvahust, näiteks kookoskiust, st kõvad materjalid, mis ei sobi kõigile.

Need madratsid sobivad neile, kes enamasti magavad selili. Raskus on jaotatud nii, et selg on sirges asendis.

Õige madratsi suurus ja paksus

Madratsi suurus

Madratsi suurus sõltub Sinu voodi suurusest.

  • Üheinimesevoodi (90x200 cm, 80x200 cm, 120x200 cm)
  • Kaheinimesevoodi (140x200 cm, 160x200 cm, 180x200 cm)

Madratsi paksus

Mõnikord nimetatakse madratsi paksust kõrguseks.

  • Mugavus suureneb koos paksusega
  • Soovitame kasutada vähemalt 15 cm kõrgust madratsit
  • Kuni 10 cm madrats sobib ainult üksinda magamiseks.

Madratsi suurus sõltub Sinu voodi suurusest.

Madratsi suurus sõltub Sinu voodi suurusest.

Materjalil on suur tähtsus

Vali, mis Sinu une jaoks kõige paremini sobib. Igal materjalil on oma eelised ja puudused ning on Sinu otsustada, millist eelistad.

Vedrumadratsid

  • Tagab hea õhuringluse
  • Sobib, kui inimene higistab tugevalt
  • Vastupidav bakteritele ja tolmulestadele
  • Sobib suurema kehakaaluga inimestele
  • Ei sobi reguleeritavate voodipõhjadega

Seljale liigset survet avaldavad vedrud on minevik. Tähelepanu väärivad tänapäevased vedrumadratsite tüübid. Uusimad vedrumadratsid ei suru avalda seljale liigset survet ning madrats kohandub ideaalselt kehakujuga. Need sobivad kõige paremini kõvade voodiraamide jaoks.

Vedrumadratsid tagavad hea õhuringluse ja vajaliku selgroo toe. Pakume boxspring-madratseid, mille vedrud on paigutatud eraldi väikestesse kottidesse. See surub iga vedru eraldi kokku, jättes teised kokkusurumata.

Samas on ka Bonelli vedrudega madratseid. Need on valmistatud õhematest terastraatidest, mis on omavahel ühendatud ühtseks tervikuks. See tagab, et madrats säilitab püsiva tugevuse pikaks ajaks. Sellel lamades jaotub rõhk rohkematele vedrudele.

Poroloonmadratsid

  • Universaalne
  • Sobib erinevat tüüpi voodipõhjadele
  • Kahjurite suhtes vastupidav
  • Kohandub suurepäraselt inimkehaga
  • Need on lihtsad

Vahtu on mitut tüüpi, mida saab vajaliku kõvaduse saavutamiseks omavahel kombineerida. Need madratsid sobivad praktiliselt igat tüüpi voodipõhjaga, kuna poroloon on painduv materjal.

Polüuretaan (PUR) vaht

See on üks enimmüüdud madratsitüüpe. See on kerge, kohandatav ja taskukohane. Samas on see vähem õhuline ja kulub kiiremini kui muud materjalid. See ei sobi niiskesse keskkonda ega rohkelt higistavatele inimestele.

Külm HR vaht

See on PUR-vahu täiustatud versioon. See on õhulisem, vastupidavam ja suurepärase painduvusega. See on allergiavastane materjal, mis ei soodusta bakterite, hallituse ega tolmulestade kasvu. Mõnel juhul kombineeritakse külm vaht nn "laisa" vahuga ja kasutatakse madratsi südamikus.

Mälu ("laisk") vaht

Tänu avatud rakustruktuurile optimeerib madrats oma kuju ja tugevust vastavalt inimkeha rõhule ja temperatuurile, pakkudes seega suurepäraseid ortopeedilisi omadusi ja vältides lamatiste teket. See vähendab oluliselt seljavalu. See vaht on väga vastupidav ja sobib allergikutele.


Futon madratsid

Futon on kvaliteetne ja mugav madrats, mis tagab tervisliku une. See on inspireeritud Jaapani traditsioonidest. Futon madratsid sisaldavad kombinatsiooni erinevatest materjalikihtidest, et igaüks saaks valida vastavalt oma vajadustele madratsi kõvaduse, vastupidavuse ja painduvuse.

Futon madratseid iseloomustab nende kõvadus.

Futon madratseid iseloomustab nende kõvadus.

Et madrats kestaks kauem, osta lisaks kattemadrats.

Et madrats kestaks kauem, osta lisaks kattemadrats.

5 nippi, et madrats kaua vastu peaks

Madratsi ostmine on kulukas ettevõtmine, mistõttu on madratsi regulaarne hooldus oluline, et pikendada madratsi eluiga kuni mitme aasta võrra. Selleks pead järgima mõnda põhiprintsiipi.

1. Madrats väärib kvaliteetset voodipõhja

Selleks, et madrats kestaks kaua ja et Sinu uni oleks kvaliteetne, on vaja voodipõhja. Kvaliteetne painduvate liistudega voodipõhi pakub madratsile ideaalset tuge, mis omakorda tagab õige kehaasendi ja hoiab ära ebatasasused.

2. Pööra madrats regulaarselt ümber

Pööra madratsit vähemalt kaks korda aastas. See väldib lamatiste tekkimist kõige sagedamini kasutatavates piirkondades ning väldib liigset higistamist. Pööra madratsit mitte ainult alt üles, vaid pööra ka voodipeatsi ja jalapoolset otsa.

3. Osta kattemadrats

See on õhuke vahtmadrats, mis katab, kaitseb ja pikendab põhimadratsi eluiga. Kattemadrats võib muuta madratsi pehmemaks või kõvemaks.

4. Kasuta madratsikaitset

Kasu võib olla ka madratsikaitsest, mis hoiab ära erinevat tüüpi mustuse ja kahjustused. Madratsi kaitsekate "püüab" kogu mustuse. Seda saab pesumasinas pesta ja Sinu madrats on kaitstud otsese mustuse eest.

5. Puhasta aeg-ajalt madratsit

Kui soovid madratsit puhastada, ära kasuta abrasiivseid puhastusvahendeid, vaid puhasta seda tolmuimejaga. Tolmu saab maha pühkida näiteks tolmulapiga, sest madratsi sisse koguneb sageli tolm, mis võib olla kahjulik (kui seda on liiga palju).

Madratsi puhastamist kirjeldasime lähemalt selles artiklis.

Kattemadratsit kasutatakse madratsi kaitsmiseks ja eluea pikendamiseks.

Kattemadratsit kasutatakse madratsi kaitsmiseks ja eluea pikendamiseks.

Korduma kippuvad küsimused

Kuidas voodipõhja valida?

Voodipõhjade valikule ei pöörata sageli piisavalt tähelepanu, kuigi selle tähtsus on meie tervise ja une seisukohalt äärmiselt oluline. Voodipõhi aitab jaotada keha raskust, hoiab selgroo loomulikus asendis ning aitab õhutada madratsit ja voodit. Seega, kui Sul õnnestus osta hea kvaliteediga madrats, kuid ei pööranud tähelepanu voodipõhjale, ei ole efekt nii hea ja hea une kvaliteet on vaid poolenisti tagatud. Siiski tasub investeerida kvaliteetsesse voodipõhja ja see võib kesta terve elu.

Fikseeritud voodipõhi

See on odavaim valik. See tagab voodi ja madratsi piisava ventilatsiooni, kuid sellel puuduvad ortopeedilised omadused. See sobib kõige paremini poroloonmadratsitele või boxspring-vedrudega madratsitele.

Fikseeritud liistudega voodipõhi

See on üks kvaliteetsemaid voodipõhjasid. Pööra tähelepanu liistude materjalile. Ideaalne valik voodipõhja puhul on pöök, mis on suurema kandevõimega ja stabiilse suurusega. Kask sobib ideaalselt liistude jaoks, sest see ühendab endas tugevuse ja painduvuse. Ära koonerda liistude arvuga – mida rohkem, seda parem, sest voodipõhi vähendab madratsi koormust. Madrats ei tohi vajuda ja voodipõhi peab pakkuma täielikku tuge.

Liistud peavad olema vetruvad, et need saaksid korralikult koormusele reageerida, mida madrats ei talu. Oluline parameeter on ka liitekohad, milles on fikseeritud liistud. Kummiliited kipuvad kiiresti purunema.

Segmenteeritud voodipõhjad

Segmenteeritud voodipõhjad koosnevad sõltumatutest segmentidest, mis reageerivad paremini koormusele ja jaotavad survet paremini, nii et need toetavad madratsit kõige paremini. Mõne puhul saab üksikute segmentide kõvadust reguleerida isegi eri piirkondades nõutava ideaalse kõvadusega.

Reguleeritavad ja elektriliselt reguleeritavad voodipõhjad

See on kõige kallimate voodipõhjade kategooria, kuna neil voodipõhjadel on erilised omadused. Need leevendavad seljavalu ning pakuvad mugavust rasedatele ja pensionäridele. See on kindlasti parim võimalik valik. Kui valida istumisasendisse reguleeritav võre, tuleks valida sobiv painduv madrats, mida saab ka selles asendis kokku panna.

Millist madratsit valida, kui mul on allergia?

Allergiaga inimesed peaksid valima antibakteriaalse madratsi. See peaks olema hallituse suhtes vastupidav ja kergesti ventileeritav. Neid omadusi võivad pakkuda lateks- ja vahtmadratsid koos muude looduslike materjalidega, näiteks hobusejõhviga.

Kuidas lapsele madratsit valida?

Laps magab suurema osa päevast. Kvaliteetne madrats soodustab lapse arengut ja tervislikku kasvu. Soovitatav on valida kõvem madrats. See pole mitte ainult lapsele tervislikum variant, vaid vähendab ka imikute äkksurma sündroomi (SIDS) riski. Optimaalne valik on looduslikest kiududest, näiteks kookoskiust valmistatud madrats, mis on hingav ja tagab hea termoregulatsiooni. Veendu, et madrats täidaks võrevoodi täielikult, nii et lapse jalad või käed ei jääks kuhugi vahele kinni.