Kuidas kujutad ette mojitot ilma piparmündita, kartulipannkooki ilma majoraanita või caprese salatit ilma basiilikuta? Ilma värskete maitsetaimedeta poleks see lihtsalt sama. Poest saab küll maitsetaimi osta, kuid need on pigem koheseks tarbimiseks ja need ei säili kuigi kaua. Palju parem on kasvatada oma maitsetaimi ja nuusutada rohelisi lehti kogu aasta jooksul.
Kuidas kasvatada maitsetaimi oma korteris, rõdul või aias, isegi kui oled täiesti algaja? Sellest kõigest räägime Sulle selles artiklis.
Maitsetaimed kasvavad kõige paremini päikeselisel, hästi kuivendatud ja toitainevaesel pinnasel.
Seemnest kasvatatud maitsetaimed on tavaliselt vastupidavamad. Eelnevalt kasvatatud seemikud pakuvad suuremat kindlust, et taim üldse kasvab. See kehtib eriti nende liikide puhul, mis idanevad kehvemini (sidrunmeliss, salvei, rosmariin) või paljunevad ainult vegetatiivselt (teatavad piparmündi- või lavendlililiigid).
Ära osta kunagi toidupoest väikestes pottides taimi. Need kipuvad kiiresti närtsima ja on mõeldud kohe tarbimiseks. Enamasti ei päästa neid ümbeistutamine või probiootiline kastmine.
Mõned maitsetaimed kasvavad koos samas potis või lillepeenras ning mõned ei sobi üksteisega kasvu-, laiuse-, kõrguse- või juurte erinevuse tõttu. Kuid järgmisi maitsetaimi ei tasu kindlasti samas potis karta kasvatada:
Millised maitsetaimed ei saa omavahel läbi?
Maitsetaimi võib istutada potti, kastidesse või otse lillepeenrasse.
Kasuta maitsetaimede hooldamiseks või lõikamiseks alati puhtaid aiatööriistu.
Ürtide istutamisel arvesta paari põhitegurit, mis mõjutavad nende kasvu ja tervist. Enamik maitsetaimi eelistab täielikku päikest, mõned maitsetaimed, näiteks piparmünt või koriander, võivad olla ka varjus.
Käesolevate taimede õige asukoha saad hõlpsasti välja selgitada ka nende lehtede abil. Väikesed, hallid ja sitked lehed taluvad palju päikest ja kuumust. Suured lihased lehed eelistavad niisket osalist varju. See ei ole siiski reegel, seega on alati kõige parem välja selgitada, millised on iga maitsetaime nõuded.
Kui soovid oma rõdul hästi maitsetaimi kasvatada, peaksid algusest peale hoolikalt läbi mõtlema, milliseid liike Sa üldse istutad. Rõdu paigutus teatavasse ilmakaarde ütleb, millised maitsetaimed seal hästi kasvavad.
Rõdul kasvatamiseks sobivad paremini ka üheaastased taimed (basiilik, majoraan või petersell), mis kasvavad rõduküljel. Mitmeaastased taimed (piparmünt, sidrunmeliss või lavendel) tuleks istutada otse sügavasse potti või konteinerisse.
Taimi tuleks kaitsta keskpäevase kuumuse eest. Ole teadlik ümbritseva õhu temperatuurist. Kui see langeb alla 10 kraadi, vii maitsetaimed tuppa.
Elad väikese rõduga korteris? Ka see ei pea saama takistuseks. Vaata, kuidas muuta väga väike rõdu kauniks ürdiaiaks:
Kui kasvatad oma rõdul maitsetaimi, saad nende jaoks valmistada praktilise kaubaalusest statiivi, et säästa väärtuslikku ruumi.
Aknalaual edukalt kasvatamiseks tuleb järgida paari põhireeglit:
Kasvatades maitsetaimi aknalaual, pea meeles, et maitsetaimedele ei meeldi üldiselt tuuletõmbus ja temperatuurikõikumised, ideaalne on 15-20 °C ümbritseva õhu temperatuur.
Hangi endale käepärased ravimtaimede sildid, et sa teaksid, mis iga taim on! Saad need isegi isekõvastuvast materjalist valmistada.
Taimeaiaga on kõige parem alustada pärast maikuu külmapäevi. Ideaalne on aia poolvarjuline osa, kus on eraldi maitsetaimede kast. Mõtle kogu kontseptsioon eelnevalt läbi ja arvesta ka taimede võimaliku kõrgusega, et saaksid neile hiljem hõlpsasti ligi ja mugavalt saaki korjata.
Enamik maitsetaimi kasvab kõige paremini läbilaskvas pinnases. Samas ei pea muld olema liiga niiske. Seetõttu kobesta mulda labidaga ja lisa sinna veidi liiva.
Paiguta maitsetaimede potid kasti nii, nagu oled planeerinud. Jälgi, et nende vahel oleks hea vahemaa. Kaeva iga taime jaoks üks auk labida abil.
Tõmba iga taim ettevaatlikult potist välja. Seejärel lõdvesta sõrmedega pisut juurepalli. Lõpuks aseta juurepall kaevatud aukudesse. Suru muld kokku, et ei jääks ühtegi õõnsust. Seejärel kasta taimi põhjalikult.
Spiraalne istutus on kolmemõõtmeline kast, mis koosneb mitmest erineva ökosüsteemiga tsoonist. Need keerlevad üksteise sisse. Spiraal on valmistatud kividest, kuid selle võib ehitada ka puidust või metallist.
Taimespiraali suurimaks eeliseks on see, et kivid toimivad soojusakumulaatorina, mis annab päeval kogutud soojuse öösel taimedele edasi. Lisaks tagavad kiviklibud ja purustatud kruus, et vihmavesi valgub kiiresti ära, sest maitsetaimed ei armasta kinnijäävat vett. Samuti säästab taimespiraal aias ruumi.
Tõstetud taimekastid ei sobi mitte ainult köögiviljade kasvatamiseks, vaid ka maitsetaimede kasvatamiseks. Lisaks võid sinna istutada ka muid maitsetaimi, näiteks mungalill. Lisaks on tõstetud kastis kergem võidelda nälkjatega.
Sellisesse ürdiaeda sobivad ideaalselt Vahemere maade sooja armastavad maitsetaimed. Muld soojeneb hästi ja on kuivem kui tavalises aiapeenras.
Enamik maitsetaimi külvatakse kevadel, kuid mõned maitsetaimed võib külvata ka hilissuvel või sügisel.
Isekastvad potid ja istutusanumad on ideaalsed maitsetaimede kasvatamiseks.
Kevadel tuleb maitsetaimedele kasuks korralik pügamine. Kitsad põõsad võid kärpida kuni kolmandiku võrra ja tõeliselt jõulised põõsad kuni poole võrra, kuid jälgi alati, et Sa ei lõikaks vanasse puitu. Samuti ei pruugi tekkivad haavad talveks paraneda, mis muudab taimed vastuvõtlikumaks talvistele külmakahjustustele.
Sügisel ei tohiks taimi kärpida, sest sellega võtad neilt ära olulise kaitse külma eest. Augustis kärpimine peaks olema mitmeaastaste maitsetaimede viimane suurem lõikamine. Augusti lõikamise aega saab kasutada maitsetaimede paljundamiseks - umbes 10cm pikkused okstest saadud taimekesed juurduvad umbes kaheksa nädalat.
Ürtide lõikaja säästab Sinu aega ja närve.
Ideaalis korja maitsetaimi hommikul, kui nende aroomisisaldus on kõige suurem.
Ürdid tuleks ideaalis korjata ja kasutada kohe. Kui Sul on aga vaja, et nad püsiksid värskena mitu päeva, ilma et nad kaotaksid oma maitset ja aroomi, võid neid säilitada külmkapis.
Kui soovid maitsetaimi võimalikult kaua värskena ja maitseküllasena hoida, on oluline neid õigesti säilitada. Siin on parimad tavad erinevate maitsetaimede säilitamiseks, mis aitavad säilitada nende maitset.
NIPP! Kata terved piparmündilehed veega ja aseta jääkuubikuvormi, lase külmuda ja säilita valmis kuubikud suuremas kotis. Piparmünt säilitab oma kuju, maitse ja aroomi. Seda protsessi saab kasutada ka söödavate lillede, näiteks violettide ja lavendli säilitamiseks. Jääkuubikud sobivad suurepäraselt jookide ja limonaadide juurde või huvitava kaunistusena šampanja jahutamiseks.
Võid maitsetaimi kuivatada ahjus, kuivatajas või isegi rippudes.
Basiilik ja sidrunmeliss püsivad klaasis vees kauem.
Ürtide eelis on see, et nende aroom tõrjub enamikke kahjureid. Siiski võivad probleeme tekitada kahjurid, siidiussid ja lõikussid. Abiks võivad olla aianditest saadavad spetsiaalsed tooted, kuid sageli aitavad ka kohvipuru või kummeli ja nõgese looduslikud tõmmised.
Lisaks tüümianile ja mungalillele on hea istutada selliseid asju nagu sidrunmeliss, mis aitab unetuse ja stressi korral, piparmünt, mis on tõhus seedeprobleemide puhul, või lavendel, millel on rahustav mõju ja mis aitab uneprobleemide korral. Kasulik on istutada ka echinacea, mis on tuntud immuunsüsteemi tugevdamise poolest, ja salvei, mida hinnatakse tema põletikuvastaste omaduste tõttu. Need maitsetaimed ei lisa Su aeda mitte ainult ilu ja lõhna, vaid pakuvad ka mitmesuguseid raviomadusi.
Taimekasvatus ei ole ainult hoolitsus regulaarse kastmise näol, mis määrab, kuidas Su maitsetaimed õitsevad. Suurt rolli mängib ka õige mahuti valimine.
Konteinereid valides mõtle ka sellele, kuhu maitsetaimed asetad. Kui ruumi napib, võid valida ka rippuvad korvid. Igal maitsetaimel on spetsiifilised valgus- ja niiskusnõuded, seega proovi valida konteiner, mis vastab nendele vajadustele kõige paremini.