Black Friday | 40 000+ toodet kuni 60% allahindlusega →
10 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Kuidas organiseerida külmkappi nii, et toit nii kiiresti ei rikneks

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Kartulisalat, paar pudelit munalikööri, värsked maitsetaimed, köögiviljad ja äärmiselt aromaatsed juustud. Pühadeaegne külmkapp on pungil ja sa mõtled, kuhu seda kõike panna?

Külmikusse toidu paigutamine võib olla keeruline, kuid õigete abimeestega saad sellega ilusti hakkama. Näitame Sulle meie lemmikuid stiilseid purke, pudelied ja praktilisi vidinaid, mis teevad Su igapäevaelu mitu korda lihtsamaks.

1. Maitsetaimede säilitamine

Ürtide õige säilitamine külmkapis on võti, et need võimalikult kaua värskena, maitsvana ja lõhnavana püsiksid. Maitsetaimi saad külmikus hoida mitmel viisil:
  • Salvrätikusse mässimine: loputa ürdid külma vee all, kuivata pabersalvrätikuga ja mähi uude, kergelt niiskesse salvrätikusse. Aseta ürdid kilekotti ja jäta see veidi avatuks, et ürdid saaksid hingata. Nii saad külmikus hoida peterselli, koriandrit, basiilikut ja murulauku.
  • Klaas vett: Lõika maitsetaimede otsad ära ja aseta need klaasi koos värske veega. Kata need kilekotiga ja aseta need külmikusse. Vaheta vett iga päev või paar korda nädalas. Nii säilib värske basiilik, piparmünt ja muud pika varrega ürdid kauem.
  • Kuivatatud ürtide säilitamine:: Rosmariini, salveid või tüümiani võid lihtsalt säilitada külmikus originaalpakendis või mähkida need paberist salvrätikusse ja panna kotti.

2. Puu- ja köögiviljade säilitamine

Kas sind ärritab ka see, kui üleeile ostetud tomatid peab juba täna ära viskama? Köögi- ja puuviljade värskuse pikendamise nipp seisneb selles, kuidas ja kus neid külmkapis hoida:
  • Hoia külmiku temperatuur vahemikus 3–5 °C.
  • Säilita köögivilju eraldi sahtlites, mille niiskus on reguleeritav. Kõrge õhuniiskus on kasulik lehtköögiviljadele, madalam õhuniiskus aga puuviljadele.
  • Erista köögiviljad puuviljadest. Puuviljad toodavad etüleeni, mis kiirendab toidu küpsemist sh. köögiviljad.
  • Köögiviljade puhul, mis vajavad õhuringlust (brokkoli, lillkapsas, kurgid, paprikad, baklažaanid), kasuta aukudega karpe või kotte.
  • Hakitud köögiviljade jaoks vali hermeetiliselt suletud anumad, mis takistavad kuivamist.
  • Juurviljade (nt porgand või redis) puhul eemalda lehed, mis tõmbavad juurtest niiskust.
  • Ära pese puu- ja köögivilju eelnevalt, vaid ainult vahetult enne toiduvalmistamist/söömist. Niiskus kiirendab riknemist.
  • Hoia vaarikad, maasikad ja muud õrnad puuviljad külmiku ülemistel riiulitel.

3. Toiduained, mis ei kuulu külmikusse

Kõigil toitudel ei ole külmikus oma kohta. Mõne jaoks teeks külmkapi pidevast avamisest ja sulgemisest tingitud külm või sagedased temperatuurikõikumised sellele ainult kahju. Ära aseta külmkappi:
  • Tomatid: need võivad külmikus kaotada oma maitse ja konsistentsi.
  • Leib: külmkapis rikneb leib kiiremini. Värskuse pikendamiseks külmuta leib sügavkülmikus.
  • Kartul: külm temperatuur muudab tärklise suhkruks, mis muudab kartuli maitset ja tekstuuri.
  • Sibul ja küüslauk: niiske keskkond kiirendab nende riknemist. Hoia neid kuivas, pimedas ja jahedas kohas.
  • Troopilised puuviljad: mango, papaia, ananass ja muud troopilised puuviljad kaotavad külmikus oma maitse ja tekstuuri.
  • Kõrvitsad ja arbuusid: hoia kuni lõikamiseni toatemperatuuril.

Veel näpunäiteid külmikus säilitamiseks ja organiseerimiseks

  • Loo spetsiifilised tsoonid eri tüüpi toitude (nt joogid, kondiitritooted, piimatooted jne) jaoks. See parandab organiseeritust ja vähendab toidu otsimisele kuluvat aega.
  • Säilita toiduaineid vajalikul temperatuuril. Ülemistel riiulitel on tavaliselt stabiilsem temperatuur, alumistel aga jahedam.
  • Säilita liha ja kala kõige madalamal riiulil, et vältida mahlade tilkumist teistele toiduainetele ja minimeerida saastumise ohtu.
  • Säilita moose, kastmeid ja juustusid külmiku ukse sees. Need taluvad suuremaid temperatuurikõikumisi.
  • Hoia kiireks tarbimiseks mõeldud toiduaineid esiriiulitel, kus neid paremini näed ja neid ära ei unusta. Näiteks loo neile oma sahtel või riiul nagu ka juba avatud toidu jaoks.
  • Kasuta toiduainete külmikus hoidmiseks läbipaistvat pakendit, et saaksid näha, mis seal sees on.
  • Säilita säästvalt. Asenda ühekordne pakend igat tüüpi ja suurusega klaasidega. Ideaalne omatehtud mahlade, jogurtite, granola ja või jaoks.
Bonami näpunäide: oleme valmis pannud ka spetsiaalse komplekti etikette, et saaksid oma purke eristada. Lae alla, prindi (soovitavalt kleebispaberile) ja kleebi vastavalt vajadusele.

Korduma kippuvad küsimused

Kuidas külmkappi puhastada?

Kõigepealt lülita külmkapp välja ja pane selle alla kalts juhuks, kui jää sulab ja vesi tilkuma hakkab. Seejärel eemalda külmikust kõik toiduained ja viska minema kõik, mis on riknenud või mille kõlblikkusaeg on möödas. Valmista ette ämber koos seebivee või äädikaga ja lapp. Eemalda kõik sahtlid ja riiulid ning pese neid kraanikausis. Seejärel puhasta külmiku sisemus seebiveega. Ära unusta ka äravoolutoru. Lõpuks pühi kõik lapiga kuivaks, et härmatist ei tekiks. Lõpuks pane toit tagasi külmkappi, järgides selles artiklis mainitud näpunäiteid.

Mida panna külmkapi ukse sisse?

Mõtle ka ruumi jaotusele külmiku ukse sees. Päris põhja on soovitav panna piim, mahlad, mineraalvesi ja kui Sulle meeldib alkohol, siis õlu ja valge vein.

Avatud hoidised ja moosid võib asetada veidi kõrgemale. Siin saab säilitada ka ketšupit koos sinepi ja muude kastmetega. Ka munad ja või margariiniga sobivad ideaalselt ukse sisse. Ära pane paberpakendis mune külmkappi, kuna see suurendab erinevate bakterite edasikandumise ohtu. Tõsta need plastikust munakarpi, eelistatavalt ots allapoole.

Kuidas toitu sügavkülmas hoida?

Sügavkülmiku temperatuur peaks olema -18 kuni -20 °C. Paki kõik toiduained korralikult ära ja märgi peale kuupäev. Proovi toit võimalikult kiiresti külmutada, see säilitab paremini selle kvaliteedi ja struktuuri. Ära külmuta lehtköögivilju, praetud toite, majoneesi, suure veesisaldusega puu- ja köögivilju.

Kuidas küpsetatud toitu külmkapis hoida?

Lase küpsetatud toidul jahtuda ja aseta see võimalikult kiiresti, ideaaljuhul kahe tunni jooksul, külmkappi. Jaga toit väiksemateks portsjoniteks, et seda kiiremini jahutada ja üles soojendada. Kuumutamisel jälgi, et toit jõuaks vähemalt 75°C-ni.

Kuidas piimatooteid säilitada?

Piimatooteid tuleks ideaalis hoida temperatuuril 4–8 °C. Külmiku ülemist osa kasutatakse peamiselt piima, jogurti, juustu ja muude piimatoodete hoidmiseks. Kõigil neil toitudel, välja arvatud värsketel, on tavaliselt üsna pikk säilivusaeg. Seetõttu pea alati kinni toote pakendil märgitud soovitatud kõlblikkuskuupäevast. Kui leiad aegunud kõlblikkusaja ja punnis kaanega jogurti, on parem see prügikasti visata.