Mid Season Sale | Säästa kuni 50% →
10 € teileRegistreerumineSisselogimineOstukorvMenu

Ei mingeid jäätmeid! 25+ nõuannet toidu säilitamiseks ja selle värskuse pikendamiseks

Kas eile ostetud tomatid lähevad täna juba raisku? Ja miks on leib kahe päeva pärast kõva kui kivi? Samuti, kas Sind häirib, kui palju toitu Sa kodus ära viskad? Sa ei ole ainus. 2021. aasta andmetel* satub inimese kohta aastas umbes 56 kilogrammi toitu prügikasti, kusjuures suurem osa sellest raiskamisest tuleb kodumajapidamistest.

Muuda seda koos meiega ja uuri, kuidas toitu külmikus õigesti säilitada ning avasta praktilised nipid ja trikid, kuidas pikendada küpsetiste, puuviljade, köögiviljade või isegi maitsetaimede värskust. Nagu öeldakse: Mitte ainult planeet ei täna Sind, vaid ka Sinu rahakott.

Kuidas toitu õigesti säilitada? Trikk seisneb muuhulgas õiges pakendamises.

Näpunäiteid toidu külmikus säilitamiseks

Kuidas hoida toitu külmkapis, et see võimalikult kaua värske ja maitsev oleks? Selleks on vaja külmiku organisaatoreid ja toidukarpe. Pea meeles, et igal külmiku riiulil ja sahtlil on oma eesmärk ja see sobib erinevat tüüpi toiduainetele.

Säilita külmikus õunu ja pirne teistest puu- ja köögiviljadest eraldi. Nad eraldavad etüleeni, mis kiirendab teiste viljade küpsemist.

Lehtköögivilju hoia perforeeritud kilekottides või paberrätikutega varustatud klaaspakendites, et vältida kondenseerumist ja kiiret riknemist.

Mune hoia originaalpakendis või pitseeritud konteineris. Hoia neid keskmisel või alumisel riiulil, kaanega allasuunas. See hoiab munakollase ideaalses asendis ja takistab valge osa kukkumist ja riknemist.

Hoia toorest liha suletud mahutites ja aseta need alumisele riiulile. Aseta nende alla imavad padjad, et vedelikud kinni püüda ja bakterite kasvu vältida.

Pane kala madalasse anumasse ja kata see jääga. Ideaalis vaheta jääd iga päev, et kala püsiks võimalikult kaua värskena.

Hoia piimatooteid ülemisel riiulil, kus temperatuur on stabiilne. Hoia kõva juustu kaane all või vahapaberis. Fooliumis läheks see kiiresti hallitama. Jäta avamata jogurt originaalpakendisse. Pärast avamist aseta see tihedalt suletava kaanega klaas- või plastpakendisse, et vältida bakterite levikut.

Mässi värsked maitsetaimed niiskesse paberrätikusse ja aseta külmikusse kilekotis.

Säilita seeni külmikus mitte rohkem kui kahes kihis, hingavas pakendis. Ära pese neid enne külmikus hoidmist, et vältida nende riknemist.

Säilita toidujääke ja avatud konserve suletud mahutites keskmistel riiulitel.

Lahtilõikamata arbuusi võib hoida toatemperatuuril, kui kavatsed seda 1-2 nädala jooksul süüa. Külmkapis hoides võib selle säilivusaega pikendada 2-3 nädalani. Viilutatud arbuus säilib külmikus õhukindlas konteineris või hästi kilekotti mähituna.

Hoia võid avamiseni originaalpakendis. Aseta pakkimata või võitoosi või mähi see fooliumisse ja aseta õhukindlalt suletud anumasse.

Bonami nõuanne: Kuivatatud puuvilju ja pähkleid võib säilitada ka külmkapis, et pikendada nende värskust. Säilita mõlemaid õhukindlas pakendis, et vältida niiskuse ja lõhnade imendumist teistest toiduainetest. Suurepäraselt sobivad tihedalt suletava kaanega plast- või klaaspakendid või zip-lock-kotid.

Üks põhilisi samme toidu säilitamisel on hankida õiged karbid ja muud konteinerid.

Korralik toiduainete säilitamine on mõistlik. See pikendab värskust ja säilitab suurepärase maitse.

Kuidas toitu sügavkülmas säilitada

Sügavkülm on ideaalne koht toidu säilitamiseks, mida Sa kohe ära ei söö. Oluline on kõik toiduained hästi ära pakkida, et vältida saastumist. Allpool on toodud mõned nõuanded, kuidas toitu õigesti ja ohutult sügavkülmas säilitada.

Külmuta supid, puljongid ja kastmed jääkuubikuvormides või väiksemates mahutites. Kui need on külmutatud, saad need ümber panna sügavkülmakottidesse, mis säästab ruumi.

Mässi liha ja kala põhjalikult fooliumisse või vaakumkotti, et minimeerida külmutuspõletuse ja saastumise ohtu.

Puuviljad sobivad sügavkülmas säilitatuna suurepäraselt smuutide valmistamiseks. Vali siiski küpsed, mitte üleküpsenud puuviljad. Külmutamiseks sobivad hästi ka marjad, nagu maasikad, vaarikad, mustikad ja murakad, samuti ananass, mangod ja papaia. Virsikud ja aprikoosid tuleks enne külmutamist blanšeerida.

Leiba ja muid küpsetisi külmuta värskuse säilitamiseks võimalikult kiiresti pärast ostmist või küpsetamist. Neid võib enne külmutamist viilutada, et neid oleks lihtsam kasutada.

Maitsetaimi võib tükeldada ja külmutada jäävormides koos vähese vee või õliga.

Bonami nõuanne: Blanšeeri köögiviljad enne külmutamist. Sellega peatad ensüümide värvi, maitse ja tekstuuri kadumise. Aseta köögiviljad lühiajaliselt keevasse vette ja jahuta seejärel kohe külmas jäävees.

Kuidas toitu sahvris säilitada

Toidu säilitamine võib tunduda vaevarikas. Seal on ju erinevaid toiduaineid ja igaühel neist on veidi erinevad reeglid. Kuid tõsiasi on see, et toidu sahvris säilitamine ei ole raske. Kasuta võimalikult palju säilituspurke, nii plastikust kui ka klaasist, kuid oluline on, et need oleksid võimalike kahjurite eest hästi suletud.

Kartulit, sibulat ja küüslauku hoiusta jahedas ja kuivas kohas. Ära hoia neid kunagi koos, sest sibul põhjustab kartulite idanemist.

Säilita banaane pigem sahvris kui külmkapis. Nende küpsemise aeglustamiseks eralda banaanid kobarast ja mähi varred fooliumiga. Hoia neid eemal õunadest, pirnidest ja sibulatest, sest need kiirendavad küpsemist.

Hoida kuivi ja lahtiseid toiduaineid, pähkleid ja kuivatatud puuvilju suletud mahutites või kottides, et kaitsta neid niiskuse ja kahjurite eest. Hoia jahu otsese päikesevalguse eest varjatuna, et vältida rääsumist.

Hoia leiba leivakastis või leivakotis, et see säiliks kauem värskena.

Säilita õli ja äädikat pimedas, jahedas kohas, eemal aknast, et pikendada nende säilivusaega ja säilitada nende maitset.

Säilita vürtse ja maitsetaimi klaas- või plastpurkides, et nende aroomi ja maitset võimalikult kaua säilitada.

Säilita konserve jahedas ja kuivas kohas. Kontrolli regulaarselt aegumiskuupäevi ja viska aegunud purgid ära.

Bonami nipp: Tahad äädikakärbseid ja muid kahjureid oma sahvrist välja tõrjuda? Kasuta looduslikke tõrjevahendeid, nagu loorberilehed või lavendel. Võid kasutada ka feromoon-koi püüniseid, mis meelitavad täiskasvanud koid ligi ja püüavad kinni.
Bonami nipp: Tahad äädikakärbseid ja muid kahjureid oma sahvrist välja tõrjuda? Kasuta looduslikke tõrjevahendeid, nagu loorberilehed või lavendel. Võid kasutada ka feromoon-koi püüniseid, mis meelitavad täiskasvanud koid ligi ja püüavad kinni.

Kuidas toitu sahvris hoida? Piisavalt purke, karpe ja muid konteinereid!

Säilita vürtse ja maitsetaimi klaas- või plastpurkides.

Hoia sibulat alati eraldi. See kiirendab kartulite idanemist.

Toiduainete säilitamine: korduma kippuvad küsimused

Kuidas keedetud toitu külmikus säilitada?

Lase keedetud toidul jahtuda ja aseta see võimalikult kiiresti, ideaalis kahe tunni jooksul, külmikusse. Jaga toit väiksemateks portsjoniteks, et see jahtuks kiiremini ja seda oleks kergem uuesti soojendada. Soojendamisel veendu, et toidu temperatuur oleks vähemalt 75 °C.

Kas ma võin tomateid külmikus säilitada?

Hoia tomatid, baklažaanid ja paprika külmkapist eemal. Külm temperatuur võib nende maitset ja tekstuuri kahjustada. Hoia neid toatemperatuuril ja otsese päikesevalguse eest kaitstult. Jäta ebaküpsed tomatid köögilauale küpsema.

Kuidas vältida kartuli idanemist?

Säilitage kartuleid sibulatest ja õuntest eraldi, millest eraldub etüleeni, mis kiirendab idanemist. Kontrollige neid regulaarselt ja eemaldage need, mis tärkavad või mädanevad.

Kuidas säilitada toitu nagu proff?

Proovi FIFO-meetodit: "First In, First Out". Toiduained, mida Sa esimesena külmikusse asetad, peaksid ka esimesena kasutatud saama.
* allikas: Statistika&My